MOXA (Moxibustion)

MOXA (Moxibustion)

MOXA (Moxibustion) to jedna z technik stosowanych w medycynie chińskiej. Polega na podgrzewaniu określonych punktów akupunkturowych na ciele za pomocą palącej się rośliny, zwanej moxą. Moxa jest wykonana z wysuszonej i rozdrobnionej bylicy (Artemisia vulgaris).

Zastosowanie moxy w medycynie chińskiej ma na celu stymulowanie przepływu energii Qi w meridianach i przywracanie równowagi energetycznej w organizmie. Istnieją różne techniki moxibustion, ale najczęściej stosowane są:

Moxibustion bezpośrednia: W tej technice, mały stożek lub kula z moxą jest umieszczana bezpośrednio na skórze lub na końcu igły akupunkturowej i podpalana. Ciepło przenika do punktu akupunkturowego, stymulując go i wzmacniając działanie terapeutyczne.
Moxibustion pośrednia: W tej technice, paląca się moxa jest trzymana nad punktem akupunkturowym, bez bezpośredniego kontaktu ze skórą. Ciepło przenika do punktu, stymulując go.

Moxibustion może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z akupunkturą. Ma wiele zastosowań terapeutycznych, takich jak:

  1. Moxibustion może być stosowana w celu wzmocnienia układu odpornościowego, zwłaszcza u osób osłabionych lub podatnych na infekcje.
  2. Moxibustion jest często stosowana w celu złagodzenia różnych rodzajów bólu, takich jak bóle stawów, bóle pleców, bóle mięśniowe czy bóle menstruacyjne.
  3. Stymulacja punktów akupunkturowych za pomocą moxibustion może poprawić krążenie krwi i energetyczne przepływy w organizmie.
  4. Moxibustion może być stosowana w celu redukcji obrzęków, zwłaszcza w przypadku przewlekłych stanów zapalnych.
  5. Poprawa funkcji trawiennych: Moxibustion może wspomagać trawienie i regulować funkcje przewodu pokarmowego.
  6. Moxibustion jest również stosowana w medycynie chińskiej w leczeniu niektórych stanów ginekologicznych, takich jak nieprawidłowe miesiączki czy niepłodność.