pexels-karolina-grabowska-7282110

06.07.2023

Menstruacja – zaburzenia miesiączkowania

Zastój płynów

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TMC) żywienie oparte na ciepłych posiłkach i ciepłych napojach  jest kluczowe. Spożywanie ciepłych pokarmów i dbanie o ciepłotę ciała pomaga w zachowaniu przepływów w ciele. Swobodny przepływ Krwi jak i Qi gwarantuje dobre samopoczucie. Tam gdzie pojawia się zastój powstaje ból.

Istotą medycyny chińskiej jest pobudzanie krążenia wszystkich płynów w ciele (w tym Krwi i Qi).Ból menstruacyjny jest jednym z kilku typów zastoju płynów i powinno się temu zapobiegać.

Zimno

Z punktu widzenie medycyny wschodu zimno jest siłą kurczącą. Spowalnia ona i utrudnia ruch. Wystarczy spojrzeć jak niskie temperatury wpływają na wodę. Poprzez spowalnianie jej biegu prowadzą do powstania lodu. Podobne procesy zachodzą w ciele.

Ponieważ zimno mocno osłabia przepływ, konieczne jest zapewnienie kobiecie (szczególnie w trakcie trwania menstruacji) ciepłych pokarmów. Istotne jest spożywanie ciepłych napoi oraz unikania zewnętrznych, zimnych czynników klimatycznych.

Oznacza to, że czasie miesiączki należy unikać krótkich topów i dżinsów z obniżonym stanem, które odsłaniają brzuch i lędźwie. Koniecznie należy wystrzegać się chodzenia boso po zimnym podłożu oraz zimnych kąpieli. Należy także ograniczyć spożywanie produktów o zimnej termice takich jak: lody, zimne koktajle, napoje z lodem, a nawet surowych owoców i warzyw.

Z biegiem czasu zimno powoduje stagnację Qi i płynów w ciele. To właśnie z zimna pojawiają się najsilniejsze bóle menstruacyjne. Stagnacja płynów w ciele u kobiet przyczynia się do powstania: nasilonych krwawień

skrzepów we krwi

nieregularnych miesiączek

PMSu

oraz różnego rodzaju nagromadzeń.

Kobieta, która doświadcza któregokolwiek z objawów w trakcie okresu powinna bezwzględnie trzymać się z dala od zimna, by nie zaostrzać dolegliwości.

Okres

W trakcie okresu ciało kobiety skupia się na usunięciu„ starej krwi”, wyściółki emndometrium, która się rozwinęła, ale zostaje usunięta z powodu braku ciąży. W czasie menstruacji  szczególną uwagę zwraca się  na przepływ krwi. Kluczowe jest by był on gładki i bez przeszkód. Wynikiem tego będzie menstruacja przebiegająca bez bólu, dyskomfortu, nadwrażliwości emocjonalnej oraz bez objawów PMS.

Problematyczne krwawienie miesiączkowe ma też negatywny wpływ na zdolność organizmu do odbudowy „ nowej krwi” i kolejne etapy cyklu.

Terapia

Terapia według TMC koncentruje się na przełamaniu stagnacji po przez zmianę żywienie, akupunkturę, ogrzanie kanałów moxą oraz terapie ziołowe.

Giovanni Maciocia w swojej książce „ Obstetrics and Ginecology in Chinese Medicine” pisze:

„ Podczas menstruacji przestrzeń między skórą a mięśniami jest mocno otwarta. Kiedy jest atakowana przez wiatr i przeziębienie, przepływ Qi Wątroby ustaje, a ujście krwi miesięcznej ulega zastojowi”

Stąd bardzo często kobiety łapią przeziębienie właśnie w okresie menstruacji

Podsumowanie

Gdy zbliża się okres zadbaj o siebie:

  • chroń ciało przed zewnętrznym zimnem
  • spożywaj tylko ciepłe posiłki i napoje
  • korzystaj z ziół poprawiający przepływ płynów w w ciele

Jeśli od dłuższego czasu towarzyszą Ci ciężkie objawy związane z okresem zwróć się o pomoc do terapeuty TMC. Poprawa przepływu krwi da Ci komfort w codziennym funkcjonowaniu, ale także zapobiegnie pojawieniu się nagromadzeń takich jak torbiele, mięśniaki czy endometrioza.

pexels-karolina-grabowska-7282110