IMG_8846

14.01.2022

Fazy księżyca a cykl menstruacyjny kobiety

Z badań wynika, że Księżyc kieruje ruchem płynów – zarówno wodami oceanicznymi jak i płynami w ciele człowieka. Cykle kobiece również podążają za ruchem Księżyca.

Cykl menstruacyjny kobiety silnie powiązany jest z cyklem księżycowym. Prawidłowy cykl menstruacyjny charakteryzuje się tym, że owulacja przypada w okolicach Pełni🌝a menstruacja w Nowiu🌜

Gdy posługujesz się kalendarzem księżycowym do oznaczania cyklu, możesz zaplanować swoje działania. Już po 3 miesiącach oznaczania cyklu w kalendarzu, zorientujesz się jak mocno współgra on z fazami księżyca.

Cykl menstruacyjny Kobiety


Faza folikularna to czas od menstruacji do owulacji🌝ukierunkowany na rozwój komórki jajowej. Czas gdy kobieta jest w najlepszej kondycji fizycznej, psychicznej i pełna energii. To czas nasilonego wzrostu hormonów, szczyt mentalnej i emocjonalnej kreatywności. To czas w, którym dzięki feromonom najsilniej przyciąga płeć przeciwną ( kobiety stosujące środki antykoncepcyjne nie doświadczają wzrostu feromonów).

W czasie owulacji kobieta staje się zadowolona, spontaniczna i otarta na otaczający ją świat i z większym optymizmem patrzy w przyszłość.

Podsumowując: faza folikularna to najlepszy okres na ważne spotkania, początek nowych projektów, poszukiwanie nowego partnera, nowej pracy, spotkania towarzyskie, kreatywność i rozwój.

Faza lutealna – to czas od owulacji do menstruacji🌜
Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, organizm reaguje spowolnieniem i spadkiem energii. Ten okres przeznaczony na spowolnienie tempa życia, wyciszenie i unikanie nadmiaru ćwiczeń fizycznych.
Przed menstruacją kobieta jest bardziej skupiona na sobie, bardziej emocjonalna, wybuchowa, płaczliwa, silniej odczuwa swój ból i emocje otoczenia. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić jakie potrzeby emocje ujawniają się w tym czasie. Trudne zachowania przed menstruacją to sposób, w jaki kobieta wyraża własne potrzeby i chęć zmian w życiu.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespól napięcia często wynika z braku zrozumienia zmienności w cyklu menstruacyjnym. Fazom wzrostu i opadania cyklu towarzyszy potrzeba odpoczynku i odnowy. Cykl menstruacyjny kobiety wskazuje potrzebę comiesięcznej zmiany w działaniu.
Dlatego też, menstruacja powinna być czasem wytchnienia, rezygnacji z nadmiaru obowiązków, czasem odpoczynku.

Czas menstruacji to szczególny okres w, którym kobieta powinna chronić się przed wpływem zimna. Zimno zaburza naturalny przepływ krwi w ciele. Wpływ zimna spowalnia płyny ciała, często prowadząc do bólu w czasie menstruacji i częstych przeziębień.

By utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie w trakcie miesiączki, unikaj wychłodzenia ciała:

  • Ubieraj się ciepło, by nie wystawiać ciała na zimną i wilgotną pogodę
  • unikaj zimnych kąpieli, pływania w chłodnej wodzie, siedzenia lub leżenia w zimnych miejscach
  • trzymaj stopy w cieple( noś odpowiednie obuwie), by zimno nie wnikało przez stopy do wnętrza ciała
  • unikaj zimnego pożywienia, zimny napojów (po niżej temperatury ciała), surowych pokarmów, lodów, napojów z lodem

Podsumowując: czas przypadający na menstruację poświęć na odpoczynek i relaks. Unikaj nadmiaru pracy i nadmiaru ćwiczeń fizycznych. Do codziennej diety wprowadź więcej ciepłych, lekkostrawnych posiłków i ogrzewających napoi.  

IMG_8846