Ból brzucha

25.05.2020

Zaparcia, czyli co chciałbyś wiedzieć, a wstydzisz się zapytać

Na forach internetowych i grupach FB pełno jest zapytań jak radzić sobie z zaparciami. Temat powszechny a jednocześnie wstydliwy.

Czy wiesz co to jest zaparcie, jak powinna wyglądać prawidłowa „kupa” i wypróżnienie?

Otóż prawidłowo uformowany stolec powinien być w jednym kawałku, ani za miękki ani za twardy. Nie powinien być mazisty. Jego kolor może się wahać od żółtobrązowego do brązowego. Każdego dnia z rana powinien on opuścić swojego właściciela. Według medycyny chińskiej najlepsza porą do wypróżnienia jest czas między 5 a 7 rano.

Jak zaparcie wpływa na organizm?

No cóż, wyobraź sobie swoje resztki pokarmowe, które zalegają w jelitach i nie mogąc ich opuścić. Rozpoczynają one proces gnilny, który tworzy stany zapalne. Nagromadzenie toksyn zatruwa organizm, a ten broni się z całych sił usuwając je przez największy organ naszego ciała, jakim jest skóra. Tak, skóra – dlatego tak wiele osób skarżących się na zaparcia ma jednocześnie problemy z cerą. Wypryski, trądzik czy poszarzałą skórę twarzy. Do tego przewlekle zaparcia mogą prowadzić do wielu komplikacji miedzy innymi do powstania hemoroidów.

Skąd się biorą hemoroidy?

Hemoroidy pojawiają się na końcu jelita grubego – czyli w odbycie, w którym znajduje się dużo naczyń krwionośnych. Osoby z zaparciem mają trudności z wypróżnieniem. Gdy się naprężają, aby pozbyć się stolca, w odbycie następuje wzrost ciśnienia, a w naczyniach krwionośnych gromadzą się skrzepy, co prowadzi do powstania hemoroidów. Często w stolcu znajdują się ślady krwi a hemoroidy mogą być bardzo bolesne. Długotrwałe krwawienie odbytnicze prowadzi też do niedoboru żelaza i krwi.

Przyczyny zaparć   

Nie ma jednej przyczyny zaparć, dlatego nie ma jednego remedium na zaparcia. To co pomoże jednej osobie na inną w ogóle nie będzie działać. Dlaczego tak się dzieje?

Medycyna Chińska wyróżnia kilka wzorców patologii powstawania zaparć. Mogą one wynikać zarówno z nadmiarów jak i z niedoborów. Należą do nich między innymi :

Zaparcia z gorąca lub zimna

występują zaparcia z zastoju Qi

inną kategorią są zaparcia z niedoboru Krwi lub płynów

oraz Zaparcia  z niedoboru Qi  lub Yang

Jeśli zaparcia stają się uciążliwe i przechodzą w stan przewlekły potrzebna będzie zmiana diety. Terapeuta medycyny chińskiej przy pomocy wywiadu ustali wzorzec patologii i zaleci odpowiednią dietę oraz zioła na zaparcia.

Domowe sposoby na zaparcia

Domowe sposoby dobrze działają na niewielkie zaparcia i warto z nich korzystać. W przypadku przewlekłych zaparć trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza lub terapeuty żywieniowego.

WODA

Naturalne sposoby na zaparcia to miedzy innymi picie wody z rana. Tuż po przebudzeniu na czczo, należny wypić minimum 1 szklankę bardzo ciepłej wody, na 30 minut przed posiłkiem. Warto od niej zacząć dzień, gdyż wypicie wody we wczesnych godzinach porannych, pomoże oczyścić żołądek i jelita. Ponadto wspomoże usuwanie toksyn, przyspieszy wypróżnienie i nawodni organizm po nocy.

Jeśli nie lubisz samej wody możesz dodać trochę miodu. Miód ma właściwości nawilżające przez co rozluźnia jelita i uzupełnia energię z rana.

BŁONNIK

Błonnik ułatwia pasaż jelitowy, dlatego powinien znaleźć się w codziennej diecie. Umiarkowane ilości ryżu, owsa, gryki, prosa, fasoli zielonej, czerwonej i mung zwiększą ilość błonnika w diecie, jednocześnie wzmocnią trawienie praz absorbcję składników pokarmowych.

Co jeść przy zaparciach ?

By ulżyć swoim jelitowym i wspomóc proces wypróżniania, możesz włączyć do diety:

  • Miód- tonizuje i rozluźnia jelita
  • Czerwoną fasolę – gotowana z dodatkiem korzenia dzięgla chińskiego, zapobiega krwawieniom i opuchliźnie hemoroidów
  • Czarny sezam – działa rozluźniająco na jelita, zapobiega pojawieniu się hemoroidów
  • Pędy bambusa –  zawierają dużo celulozy, wiec też rozluźnią jelita
  • Figi –dzięki temu, że działają na żołądek i jelito grube delikatnie odżywiają i nawilżają układ trawienny
  • Kompot z suszonych owoców – takich jak figi, jabłka, rodzynki dobrze nawilża jelita, wspomagając wypróżnienie
  • Nasiona konopi ( bez skórki) oraz gotowany banan – dodawane do porannej owsianki nawilżą jelita i przyspieszą przesuwanie się treści pokarmowej
  • Duszony szpinak – dzięki  zdolnościom do zatrzymywania płynów w jelitach, spożywany na pierwsze śniadanie znacznie ułatwi wypróżnianie

Informacja dodatkowa:

Zaparcia poporodowe wynikają z niedoborów i nie wskazanie jest usuwania ich przy pomocy aptecznych środków przeczyszczających. Mogą one znacznie pogorszyć i tak już osłabiony organizmu kobiety. Tego typu zaparcia usuwamy po przez wzmacnianie narządów, a nie redukcję.

Jeśli zmiana diety nie wpłynęła znacząco na usunięcie zaparcia, potrzebne jest dokładne znalezienie przyczyny i dobranie ukierunkowanej diety w celu poprawy stanu zdrowia.

Zapraszam do kontaktu.

Ból brzucha