pexels-jonathan-borba-4513728

13.01.2023

W jaki sposób Tradycyjna Medycyna Chińska pomaga zwiększyć płodność ?

Medycyna Chińska ma kilka sposobów na niepłodność u kobiet. Uważam jednak, że dieta jest jednym z najprostszych sposobów, który wpływa na poprawę płodności u kobiet.

Codzienna dieta bogata w składniki odżywcze, składająca się z eko żywności, olejów roślinnych, warzyw, ryb, roślin strączkowych i umiarkowanej ilości mięsa oraz unikanie produktów o dużej zawartości cukru i rafinowanych węglowodanów, to dobra droga do równowagi hormonalnej w ciele.

Związek Nerek z niepłodnością

W medycynie chińskiej system Nerki jest postrzegany jako podstawa naszego ciała. Zaburzenia równowagi reprodukcyjnej mogą być spowodowane zaburzeniami równowagi Nerek, a tym samym niepłodność u kobiet.

Problemy z Nerkami mogą objawiać się w określonych obszarach ciała jak i emocjach. Jednym z nich jest niedobór Yang Nerek, utrudniający zagnieżdżenie się zarodka i donoszenie ciąży.

Niedobór Yang Nerek

Wskazuje, że rozgrzewająca i energetyzująca funkcja Nerek jest osłabiona i daje takie objawy jak:

ból dolnej części pleców i słabe kolana, zimne kończyny, częste oddawanie jasnego moczu, luźne stolce, obrzęk w dolnej części ciała, impotencję u mężczyzn i niepłodność u kobiet. Od strony emocji – niezdecydowanie i słabą siłę woli.

Organem niezbędnym do prawidłowej pracy Nerek jest dobrze funkcjonująca Śledziona.

Śledziona zaopatruje Yang Nerek – umożliwia wydajne trawienie i wchłanianie pożywienia. Tak więc niedobór Yang Nerek można uzupełniać odpowiednim żywieniem.

Popraw swoją dietę

Przygotowuj własne, ciepłe posiłki. Używaj składników takich jak produkty pełnoziarniste, prażone orzechy, czarna fasola, czarny sezam, białko, zielone warzywa liściaste i ogrzewające przyprawy.

Filozofia diety rozgrzewającej w chińskiej teorii polega na tym, że buduje ona qi (energię) i krew organizmu, aby mieć siłę do poczęcia i doprowadzenia ciąży do celu, jakim jest posiadanie zdrowego dziecka.

Dieta rozgrzewająca pomaga również skupić krążenie Qi i krwi na dolnej części brzucha, która zawiera narządy rozrodcze i zwiększa płodność.

Oznacza ona spożywanie pokarmów gotowanych/pieczonych, z dodatkiem ogrzewających przypraw jak czosnek, cynamon, cebula itp. 

Fasola ma naturę neutralną, ale czarna fasola postrzegana jest jako rozgrzewająca, wspiera żołądek, śledzionę i nerki oraz przeciwdziała wilgoci.

Wiedza o tym, których pokarmów unikać, jest równie ważna, jak to, które spożywać.

Unikaj: alkoholu, papierosów i kawy, a także nadmiaru zimnego, surowego pożywienia, ponieważ to gasi ogień trawienny, tak bardzo potrzebny do prawidłowej pracy Nerek(w tym układu rozrodczego).

Ogranicz stres i nadmierne reagowanie emocjonalne. Szukaj form relaksu, by wyciszyć umysł i rozluźnić ciało.

Zmniejsz stres 

Stres może powodować spadek hormonów płciowych, potrzebnych do poczęcia. Stała stymulacja ze strony hormonu stresu – kortyzolu- stawia układ nerwowy w stan gotowości. W rezultacie organizm oszczędza swoje zasoby na postrzegane zagrożenie, tłumiąc płodność. W konsekwencji powstaje niepłodność u kobiet.

Dbaj o sen

Dbaj o prawidłowy sen, który wspomaga regenerację narządów wewnętrznych (w tym tak ważnej dla poczęcia i utrzymania ciąży – Wątroby)

W poprawie płodności medycyna wschodu wykorzystuje:

akupunkturę i ziołolecznictwo

Mają one na celu wspomaganie zdrowia kobiet:

regulują menstruację (nieregularne, opóźnione lub przedwczesne menstruacje)

poczęcie,

ciążę

opiekę poporodową.

Mądrość akupunktury, ziołolecznictwa oraz zmiany w stylu życia mogą być czynnikiem, który pomoże współczesnym kobietom zajść w ciążę

Emocje

Ogromna rolę w procesie wspierania płodności odgrywają emocje.

Płodność to coś więcej niż tylko akt zajścia w ciążę. To związek z samym sobą, relacje z partnerem i otoczeniem. Medycyna chińska zaleca uwalnianie emocji, dlatego ważne jest, aby pozbyć się gniewu, żalu lub innego ciężaru emocjonalnego. Praca z emocjami pomaga wprowadzić równowagę w organizmie.

Chińska medycyna ziołowa może wspierać leczenie medycyną zachodnią. Niezależnie od tego, czy chodzi o planowanie płodności, czy o zapewnienie bardziej naturalnego, spokojnego i przewidywalnego cyklu menstruacyjnego, chińskie formuły ziołowe poprawiają pracę całego cyklu.

Planując poprawę płodności – dokonaj prostych zmian stylu życia, takich jak:

  • Jedz pożywne, ciepłe potrawy, takie jak congee czy zupy
  • Ogranicz kofeinę i alkohol. Badania pokazują, że płodność spada o 60%, gdy substancje te są regularnie spożywane
  • Sprawdź swój język. Czy jest blady? Może to być oznaką niedoboru krwi. W takim wypadku również będzie potrzebna odpowiednia dieta ukierunkowana na odżywienie krwi.
  • Korzystaj z różnych form relaksu jak joga, tai chi, taniec czy masaże
  • Umów się na konsultacje z terapeutą medycyny chińskiej w swojej okolicy. Pomoże rozpoznać wzorce patologii – by znaleźć przyczynę niepłodności. Zaleci odpowiednią dietę, dobierze zioła i zabiegi akupunktury.

Naturalne terapie medycyny chińskiej są doskonałym sposobem na wspieranie leczenia w medycynie zachodniej. Jeśli planujesz wspomaganie płodności przez inseminacje lub in vitro, skorzystaj wcześniej z naturalnych metod medycyny chińskiej. Przygotują one organizm do tych zabiegów, co daje większe szanse na zagnieżdżenie się zarodka i donoszenie ciąży.

pexels-jonathan-borba-4513728