sekrety azjatyckich kobiet w walce z menopauzą

15.04.2019

Sekrety azjatyckich kobiet w walce z menopauzą

Dlaczego Azjatki nie mają uderzeń gorąca? Jak dbać o kobiecość po 35 roku życia by dłużej zachować młodość?
Po 35 r. u kobiet następuje spadek wydolności fizycznej i regeneracyjnej organizmu. Następuje słabsze odżywianie narządów wewnętrznych.Widać to na przykładzie słabnących mięśni, wiotczejącej skóry i tworzących się zmarszczkach.
W tym wieku należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę potencjału układu pokarmowego. Chroni on przed dolegliwościami nadchodzącego okresu menopauzy (trzeba zadbać o to dużo wcześniej).
Tradycyjna Medycyna Chińska (TMC) w regeneracji narządów wewnętrznych posługuje się smakami. Elementy, które najbardziej upiększają kobietę dostarczane są od środka organizmu i o tym pamiętają Azjatki, które na co dzień stosują te zalecenia.

Elementy spowalniające procesy starzenia :

Regularne odżywianie – oznacza wzmacnianie układy pokarmowego. Dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych wraz z pięcioma smakami.

Smaki do regeneracji narządów wewnętrznych według TMC:

Słodki – odżywia

Kwaśny – przytrzymuje płyny

Gorzki – kieruje w dół

Słony – rozpuszcza masy

Ostry – aktywizuje, wprowadza w ruch

Unikanie produktów o skrajnym działaniu np. zbyt dożo produktów skrajnie zimnych(surowego pożywienia, dań prosto z lodówki, lodów) lub skrajnie gorących(dań z grilla). Należy zastąpić je produktami bardziej zrównoważonymi ( posiłkami gotowanymi, lekkostrawnymi, pieczonymi). Ponadto powinno się unikać kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, palenia papierosów, pikantnych przypraw oraz spożywania białka zwierzęcego w nadmiarze. Zbyt duża ilość tych produktów nasila objawy wysuszenia skóry i uderzenia gorąca u kobiet w okresie menopauzy.

Redukowanie ilości obowiązków – unikanie przepracowania, ograniczenie wyczynowego uprawiania sportów zastępując je łagodniejszymi formami ruchu np. Tai Chi, Qi Gong czy Joga.

Rozwijanie umiejętności redukcji stresu – po przez stosowanie form relaksacji takich jak masaże terapeutyczne, joga, medytacja,

Dbanie o odpowiednia długość i jakość snu. Szczególnie po 35r. życia – prawidłowy sen jest dobrym narzędziem w regeneracji organizmu. Zalecane jest chodzenie spać w „godzinie piękności dla kobiet” – tj. o godz. 21:30 -22:30. Tylko w czasie snu mamy szanse na regenerację organizmu czyli dobre odżywienie i nawilżenie włosów i skóry ( co wiąże się z profilaktyką przedwczesnego pojawienia się zmarszczek i siwienia włosów)

Słabe Nerki oznaczają siwienie, przerzedzanie się włosów oraz kłopoty z kośćmi. Natomiast słabnące Płuca dają objawy w postaci suchej skóry ze zwiększoną ilością zmarszczek.

Pierwsze objawy u pań po 40 wskazujące na pojawienie się suchości w organizmie to:

poranny kaszel z wydzieliną,

suchość w ustach, chrypka,

większe pragnienie,

sucha skóra,

suchy język,

suche stolce ( zaparcia).

Dbanie o skórę oznacza dbanie o układ pokarmowy czyli wprowadzanie większej ilości, niż dotychczas, pokarmów nawilżających ( przeciw stowarzyszeniowych) takich jak:

Kompotów z gruszek, fig, rodzynek, owoców morwy, moreli, śliwek

Gotowanych owoców i warzyw

Grzybów( rożnego rodzaju)

Olei zimno tłoczonych ( lniany, rydzowy)

Białego i czarnego sezamu

Miodu, pyłku pszczelego, pierzgi

Migdałów i orzechów

Jaj kurzych, sardynek

Kaszy jaglanej, słodkiego ryżu

Białych szparagów

Produkty korzystne dla podtrzymania jędrności skóry:

Owsianka, wodorosty

Awokado, kapusta, mango

Owoce longan, owoce kolcowoju

sekrety azjatyckich kobiet w walce z menopauzą