pexels-oleksandr-pidvalnyi-1007780

07.11.2022

Jesienna Depresja

W sezonie jesienno – zimowym wiele osób skarży się na obniżony nastrój lub nasilające się stany depresyjne.

Jedną z przyczyn jesiennej depresji jest spadek temperatury w przyrodzie. Powoduje on obniżenie metabolizmu ciała, czego skutkiem jest ograniczenie niektórych funkcji organizmu. Następuje spowolnianie cyrkulacji krwi, a dostawa energii do mózgu i układów nerwowych staje się wolniejsza.

Łatwo wtedy pojawiają się emocje wywoływane przez czynniki zewnętrzne takie jak zimno i wilgoć.

Zmiany

Osoby palące i nadużywające alkoholu mają w sobie bardzo dużo wilgoci. Wilgoć ta blokuje kanały przepływu energii w ciele. Jednocześnie prowadzi do stagnacji Qi. Stłumiona energia zaczyna dawać efekty na poziomie fizycznym i emocjonalnym.

Nasila się spadek apetytu lub powstaje wzmożony apetyt na słodycze. Często spada libido, obniża się  koncentracja, nasila senność i brak sił oraz osłabienie. Kończyny stają się zimne i pojawia się lekka zadyszka. Dodatkowo dają znać o sobie emocje takie jak odczucie smutku, niepokoju, przygnębienie i depresja oraz skłonności samobójcze.

Osoby podatne na sezonowe depresje wymagają wzmożonej uwagi i troski w okresie zimy, gdyż wówczas objawy mogą się nasilać.

Funkcjonowanie narządów a depresja

Tradycyjna Medycyna Chińska( TMC) zwraca szczególna uwagę na powiązania pór roku z funkcjonowaniem narządów w ciele. Jesienna pogoda robi się bardziej sucha i zakłóca prawidłowe funkcjonowanie układu Płuc. Jeśli suchość obejmie ten organ, płuca łatwo może ulec chorobie.

Według TMC emocją Płuc jest smutek. Osłabione Płuca mogą spowodować wybuch smutku, płaczu, a także emocjonalną huśtawkę czy poirytowanie w sytuacjach codziennego nasilonego stresu.

Płuca powiązane są z innymi organami wewnętrznymi w ciele między innymi z wątrobą. Gdy pojawi się brak harmonii między płucami a wątrobą zaburza to prawidłowy przepływ energii miedzy tymi narządami.

Taki stan zakłóca metabolizm płynów w ciele, co przejawia się odczuciem kuli w gardle i brakiem możliwości pozbycia się flegmy z tego obszaru. Mogą pojawić się bóle głowy, suchość w ustach czy czerwona twarz lub oczy. Może wystąpić bolesność karku i ramion oraz nieregularne wypróżnianie.

Na poziomie emocjonalnym niedobór płuc manifestuje się zmiennością nastrojów, wybuchami gniewu na przemian z płaczliwością, pobudzeniem, zamartwianiem się, napięciem wewnętrzne, frustracją czy depresją.

Zimą temperatura na zewnątrz znacznie spada, co powoduje że okres zimowy sprzyja powstawaniu większej ilości chorób. Zimno spowalnia procesy w ciele i ogranicza ruch energii systemu Nerek. Ponieważ emocją należącą do nerek jest lęk, inwazja zimna nasila stany lękowe w tym okresie.

Na poziomie ciała mogą pojawić się bóle dolnej części pleców, większe odczucie zimna w ciele, spadek libido, wyczerpanie, częste oddawanie moczu.

Na poziomie emocjonalny pojawia się depresja, lęki i obawy. Może wywołać to niechęć do dziania, brak siły woli i determinacji, a także niechęć do wychodzenia z domu.

Jak zwiększyć samopoczucie?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z sezonowymi zaburzeniami emocjonalnymi jest zadbanie o swoją energię Yang w ciele, gdyż jest to okres w którym ona maleje.

Gdy odczuwasz zmienność nastrojów, smutek, żal, opuszczenie, płaczliwość zadbaj o swoją codzienność:

Utrzymuj odpowiedną ciepłotę ciała (po przez odpowiednią odzież i systematyczne spożywanie ciepłych posiłków)

Wykonuj ćwiczenia fizyczne, by pobudzić Qi

Stosuj masaże, by poprawić przepływ energii

Korzystaj z zabiegów akupunktury

Relaksuj się, słucha muzyki

Zapal światło, zapal świece, by mieć przyjemny nastrój

Rób to co sprawia Ci przyjemność

Korzystaj z porad terapeutów medycyny chińskiej. Pomogą dobrać dietę z odpowiednimi ziołami, by regenerować narządy w ciele. Medycyna chińska dysponuje ogromnym zasobem receptur ziołowych doskonale regulujących pracę narządów.

Dbając o ciało wpływasz na swoje samopoczucie i emocje. Regulując przepływ energii między narządami, regulujesz swoje emocje i przywracasz im równowagę.

Zioła kulinarne, które możesz stosować w jesiennej depresji:

Shan Zha (owoce głogu) – ma smak kwaśny i termikę lekko ogrzewającą, działa na wątrobę. Rozprasza nagromadzenia i pomaga trawić białko zwierzęce, dzięki temu zapobiega powstawaniu wilgoci w ciele

Sporządzamy napar z 5g głogu lub dodajemy do potrawy mięsnej

Stosowana : Przy zimnej i wilgotnej konstytucji ciała

Napar

Chen Pi (skórka mandarynki) – dział na płuca, żołądek i śledzionę. Osusza i przekształca wilgotny śluz z płuc, usuwa wilgoć i zapobiega zastojowi Qi (energii) Skórka mandarynki jest ciepła, ostra i aromatyczna.

Sporządzamy napar z 5g i 3g róży chińskiej ( Mei Gua Hua – pobudza krążenie Qi)

Stosowana: Przy wilgotnej konstytucji

Wywar

Wywar stosowany przy zimnej i słabej konstytucji:

10g laski cynamonu

Kawałek świeżego imbiru

4 g lukrecji ( nie stosować przy nadciśnieniu)

12 owoców Da Zao ( owoc głożyny)

Zalej wszystko ½ litra wody. Gotuj 30 min. Wypij w 2 porcjach w ciągu dnia

pexels-oleksandr-pidvalnyi-1007780