Ciąża III

29.08.2019

Jak podnieść płodność?

Tradycyjna Medycyna Chińska zajmuje się przywracaniem równowagi energetycznej organizmu. Przy pomocy ziół, diety, akupunktury, relaksacji i pewnych form aktywności fizycznej pomaga przywrócić dobre samopoczucie, witalność, podnieść libido i poprawić płodność.

Samodzielnie możesz wpłynąć na swoja płodność po przez uwzględnienie takich czynników jak:

Aktywność fizyczna, sen, dieta

Sport a płodność

Uprawianie sportu niewątpliwe jest korzystne dla zdrowia. Poprawia pracę sera, wspomaga płuca, ale nie koniecznie dobrze oddziałuje na komórki jajnikowe. Intensywny trening aerobowy np. bieganie może przyczynić się do spadku płodności u kobiet. W wielu badaniach stwierdzono negatywną korelację miedzy uprawianiem sportu a funkcjonowaniem jajników. Godzina codziennego treningu na bieżni może spowodować obniżenie częstotliwości owulacji. Kobieta może przechodzić co miesięczną menstruację, ale pod wpływem intensywnych ćwiczeń  aerobowych, organizm sygnalizuje jajnikom wyłączeni owulacji. Badania zawodowych biegaczek pokazały, że u 60 procent z nich w ogóle owulacja nie występuje.

Dlaczego nadmiar sportu szkodzi płodności?

Intensywny trening aerobowy może prowadzić do zahamowania owulacji.

 • W czasie treningu zmniejsza się ukrwienie narządów rodnych, gdyż krew zostaje przekierowana do mięśni, które wykazują większe zapotrzebowanie. Miednica pozbawiona jest wówczas odpowiedniej ilości krwi potrzebnej do zagnieżdżenia się w niej komórki jajowej.
 • Trening zmusza organizm do spalania większych ilości tlenu, który generuje dużo wolnych rodników tlenowych mogących uszkadzać komórki rozrodcze.

Zalecane formy aktywności fizycznej dla kobiet:

Joga, Tai Chi, Qi Kong, łagodne formy sportu, które nie powodują występowania potów na ciele

Czy sen sprzyja płodności u kobiet?

Jeśli pragniesz wysokiego libido, potencji i posiadania potomstwa – przesypiaj co dziennie cała noc. Regularny, nieprzerwany sen u kobiet sprzyja płodności. Tuż przed owulacją organizm kobiety wytwarza hormon folikulotropowy, niezbędny do owulacji. U pań przesypiający mniej niż 6 godzin na dobę poziom hormonu spada. Jeszcze gorsza sytuacja występuje u kobiet pracujących na nocne zmiany. Z badań wynika, że u pań pozbawionych długiego, ciągłego snu ryzyko problemów z płodnością zwiększa się do 80 procent. Kobietom, które śpią mniej niż 8 godzin na dobę częściej zdarzają się poronienia w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak sen wpływa na płodność u mężczyzn?  

Mężczyźni, którzy deklarują zbyt krótki sen mają około 30 procent mniej plemników, mniejsze jądra oraz niższy poziom testosteronu od swoich kolegów, którzy przesypiają całą noc. Często odczuwają zmęczenie w ciągu dnia i utratę koncentracji. Odpowiedni poziom testosteronu w organizmie wyostrza zmysły, pomaga w utrzymaniu gęstości kości i tworzeniu masy mięśniowej. Zbyt niski poziom tego hormonu obniża libido, co utrudnia prowadzenie udanego życia erotyczne.

Jeśli szkodliwe skutki niedoboru snu dla układu rozrodczego występują u obojga partnerów, łatwo zrozumieć dlaczego tak wiele par boryka się z niepłodnością.

Dieta pobudzająca płodność

Gdy pragniesz zajść w ciążę, odpowiednia dieta i sposób odżywiania mają tu duże znaczenie. Właściwe odżywianie może być decydującym czynnikiem w poczęciu dziecka.

Jeśli masz poważną nadwagę, schudnięcie może poprawić płodność, ale zrzuć zbędne kilogramy zanim zaczniesz starania o dziecko. Osoby z nadwagą często wykazują zbyt dużą ilość estrogenu, co przyczynia się do problemów z płodnością. Zwiększając ryzyko nieprawidłowości w funkcjonowaniu jajników i komórek jajowych oraz problemów z zagnieżdżeniem.

Jeśli jesteś bardzo szczupła i masz niedowagę, rozważ przybranie dodatkowych kilku kilogramów. Twój organizm może hamować funkcje rozrodu, tak jak ma to miejsce w sytuacji gdy brakuje pożywienia. Wyłącza funkcje rozrodcze zatrzymując menstruacje w obawie, że może go nie wystarczyć do utrzymania ciąży. Gdy masz zbyt mało tkanki tłuszczowej, organizm broni się zmniejszając produkcję estrogenu i zatrzymuje owulację, aby zaoszczędzić energię. Niedowaga może przyczyniając się do przedwczesnego wygaszania czynności jajników. Przy niedowadze Twoja dieta powinna zawierać około 30 procent dobrych tłuszczy.

Poziom hormonów w organizmie można korygować stosując odpowiednie produkty spożywcze, akupunkturę, zioła i modyfikację styl życia.

Produkty na pobudzenie płodności

Wysokoenergetyczne tłuszcze – niewielkie ilości ryb morskich, olej lniany, olej sezamowy, orzechy włoskie, nasiona, ekologiczne jajka

Produkty mięsne i mleczne – wybieraj nabiał i mięso z ekologicznego chowu, spożywaj je w umiarkowanych ilościach

Owoce i warzywa – staraj się spożywać w formie gotowanej, duszonej, blanszowanej – gdyż są łatwiej strawne i nie wprowadzają zimna do organizmu

Zdrowe węglowodany – unikaj węglowodanów z wysokim indeksem glikemicznym, gdyż prowadzą do zaburzeń równowagi hormonalnej. Wprowadź do diety zboża zasadotwórcze takie jak: proso, gryka, owies, ryż brązowy. Dobrym źródłem węglowodanów złożonych są fasole i groch.

Produkty pszczele – wprowadź do diety małe ilości: miodu, pierzgi oraz pyłku pszczelego ( jeśli nie masz alergii na pszczele produkty)

Spożywanie posiłków

 • Jedz mniejsze porcje, ale częściej, by zapobiegać otyłości i wspomagać metabolizm
 • Nie jedz kiedy nie jesteś głodna
 • Nie jedz w biegu, jedz w spokojnej atmosferze
 • Unikaj zimnych pokarmów ( szczególnie jeśli odczuwasz wychłodzenie w ciele)
 • Dbaj o codzienne, regularne wypróżnianie się
 • Zadbaj o odpowiednie nawadnianie organizmu – suchość organizmu przyczynia się do zahamowania przepływu energii w narządach, w tym też narządach rodnych, co może zaburzać płodność.

Produkty osłabiające płodność:

 • Alkohol, kawa, cukier
 • zimne produkty (np. lody, zimne napoje)
 • surowe owoce i warzywa w nadmiarze
Ciąża III