Jak opużnić menopauzę

15.04.2019

Jak opóźnić menopauzę?

Po 40 roku życia wiele kobiet zaczyna odczuwać pierwsze symptomy menopauzy. Z upływem lat objawy nasilają się pogarszając jakość życia. Typowe wzorce menopauzy to: zmęczenie, nocne poty, spadek libido, niepokój, przerzedzanie włosów, uderzenia gorąca, wahania nastrojów, depresja, bezsenność, osteoporoza czy w późniejszym okresie zanik pochwy. Wszystkie te objawy są skutkiem zmniejszonej produkcji hormonów u kobiet.

Menopauzie nie możemy zapobiec, ale możemy ją opóźnić. Zwiększenie poziomu witaminy B stanowi skuteczne działanie w poprawie produkcji hormonów, gdyż niski poziom witaminy B w organizmie obniża działanie podwzgórza. Podwzgórze powiązane jest z nadnerczami, które są odpowiedzialne za wytwarzanie hormonu stresu. Gdy u pań w okresie okołomenopauzowym znacznie spada poziom witaminy B następują trudności z radzeniem sobie z lękiem i stresem, co często prowadzi do stanów depresyjnych. Warto wzbogacić dietę o większe ilości naturalnych produktów zawierających witaminy z grupy B takie jak: chude mięso (indyk, wołowina, kurczak) orzechy, żółtka jaj, chleb razowy.
Dobrym środkiem działającym estrogennie jest kwas foliowy. Stosowany wewnętrznie podnosi poziom kolagenu w skórze, pogrubia ją i wygładza zmarszczki, ale jego największą zaletą jest odsuwanie w czasie menopauzy.

Melatonina to kolejny element w dbałości o dobre samopoczucie. Melatonina jest hormonem wytwarzanym przez szyszynkę. Jej zadaniem jest regulowanie cyklu dobowego, czyli kontrola naszego snu i czuwania. Z wiekiem jej ilość w organizmie zmniejsza się prowadząc do bezsenności. Melatoninę znajdziemy w naturalnych produktach, głównie w owocach. Jej produkcję w naszym organizmie pobudza naturalny sok wiśniowy. Soki owocowe z pomarańczy czy mango pite po godzinie szesnastej poprawiają sen. Bardzo skutecznie poziom melatoniny podwyższa owies, orzechy włoskie czy przecier pomidorowy.

Bardzo silne właściwości estrogenne wykazuje również kuzu ( Pueraria montana). Kuzu wspomaga wzrost piersi i macicy. Po menopauzie piersi, pochwa i macica ulegają atrofii, wysusza się skóra, słabną mięśnie, kości i włosy. Kuzu bardzo skutecznie zapobiega, a nawet odwraca skutki niskiego poziomu hormonów, odmładza skórę, poprawia porost włosów i przyczynia się do tworzenia tkanki kostnej.
Stosowanie kuzu: 2 łyżeczki kuzu wsypać do szklanki dodając naturalny sok jabłkowy. Wymieszać i wypić.

Jak opużnić menopauzę