Kobieta VII

30.06.2019

Dieta, która postarza

Od stuleci każda kultura szukała sposobu na spowolnienie, a nawet cofniecie procesu starzenia. Starzenie się dotyka każdej części ciała – jego funkcjonowania i wyglądu. Ma wpływ na mięśnie, narządy wewnętrzne, włosy i skórę. Dzięki dietetyce Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC) i zastosowaniu odpowiednich reguł możemy spowolnić proces starzenia i wpłynąć na poprawę witalności ciała, włosów i skóry. Zanim włączymy pokarmy wspomagające procesy organizmu, należy usunąć z naszego życia czynniki przyspieszające proces degradacji organizmu. 

Do rzeczy, które przyspieszają procesy starzenia zaliczamy:

 • Cukier i wszystkie słodycze – cukier tłumi Qi Śledziony i wyniszcza Esencję Nerek. Cukier przyczynia się do powstawiania wilgoci w postaci cellulitu, wywołuje wzdęcia w jelitach prowadząc do stanu zapalnego i starzenia się skóry – powstawania zmarszczek. Cukier zakłóca odnowę komórek i uszkadza mikro krążenie skórne. Obecnie jest przyczyną największej śmiertelności ludzi na świecie wywołując cukrzycę.
 • Nadmiar pożywienia węglowodanowego, szczególnie spożywanego wieczorem. Nadmiar węglowodanów osłabia Qi Śledziony. W szczególności węglowodany takie jak makarony, pieczywo, ciasta spożywane w nadmiarze prowadzą do nadwagi i otyłości. W świecie zachodnim zrodziło się nawet pojęcie „twarz glutenowa”, która charakteryzuje się nabrzmiałymi i zaczerwienionymi policzkami z obrzękiem limfatycznym.
 • Nadmiaru pożywienia surowego, gdyż osłabia Qi Śledziony przez termiczne wychłodzenie układu pokarmowego. Szczególnie obecnie modne świeże soki, zimne sałatki warzywne, surowe owoce u osób wychłodzonych mogą pogłębiać zaburzenia w ciele i przyczyniać się do niedoborów układu pokarmowego i niedoborów Yang Nerek.
 • Spożywanie nieregularnie posiłków wpływa na przyspieszenie procesów starzenia, gdyż przekłada się na słabsze wytwarzanie Qi, słabsze odnawianie Krwi i Esencji Nerek. Jeśli składniki pokarmowe nie są dostarczane w regularnych porach brakuje dobrego odżywienia narządów wewnętrznych, skóry i włosów.
 • Spożywanie posiłków późnym wieczorem – nie jest zalecane ze względu na występujące minimum energetyczne układu trawiennego. Chińczycy mawiają, że po 18:00 „Śledziona idzie spać”- co oznacza, że spożywanie pokarmów po 18 prowadzi do powstawania wilgoci i śluzu, co przekłada się na cellulit, nadwagę, otyłości, i szereg chorób z nimi powiązanych.
 • Spożywanie żywności wysoko przetworzonej – jest ona albo zupełnie pozbawiona Qi albo zawiera bardzo dużo chemikaliów, które niszczą Qi Śledziony i destabilizują florę jelitową. Takie pożywienie wpływa destrukcyjne na jelita doprowadzając do szeregu stanów zapalnych powodujących choroby jelita grubego i cienkiego.
 • Nadmiar kawy– kawa to smak gorzki kierujący w dół. Pomaga usunąć zawartość jelita grubego, ale działa również moczopędnie powodując odwodnienie organizmu, czym przyczynia się do większego o szybszego pojawiania się zmarszczek.

Z punku widzenie Medycyny Chińskiej proces starzenia możemy zapisać następującym wzorem: 

Proces starzenia = słabość Esencji + śluz + zastój Krwi

Co oznacza, że z upływem lat słabnie Esencja Nerek, powstają dysfunkcje i choroby oraz spada stan energetyczny organizmu. Gdy słabnie Esencja równolegle słabnie Krew i pojawia się np. sztywnienie kończyn, co oznacza niedożywienie ścięgien przez Krew, słabniecie wzroku i powstawanie problemów ze snem.

Dlatego, też bardzo ważne jest, aby po 35 roku życia zadbać o Esencję po przez prawidłowe odżywianie. Należy też zadbać o Qi, by nie dochodziło do zastojów Krwi oraz unikać przeciążenia układu pokarmowego ciężkimi potrawami.

Krew i Esencja pochodzi z układu pokarmowego. Dlatego do poprawy kondycji tych narządów warto stosować zioła, które odżywiają Krew i Esencję Nerek.

Zioła wzmacniające Esencję i Krew:

 • Rdest wielokwiatowy
 • Preparowany korzeń remanii (SHU DI ZHOU)
 • Owoce kolcowoju
 • Również odpowiednie mięso w umiarkowanych ilościach odżywia Esencję i Krew

Ważnym działaniem u pań po 40 roku ż jest przeciwdziałanie zastojowi Krwi, po przez jej poruszanie. Łagodne sposoby poruszania krwi to włączenie do codziennej diety produktów

 • Naparu z owoców głogu
 • Wina daktylowego

Do mechanicznych sposób poruszania Krwi  zalicza się masaże, szczególnie te o działaniu energetycznym jak Shiatsu.

Kobieta VII