27.09.2022
Depresja
Tradycyjna Medycyny Chińska (TMC) od dawna uczy zarządzania emocjami w sposób naturalny. Zamiast skupiać się wyłącznie na stanach umysłu, przywraca naturalną równowagę w ciele.
Ponieważ ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie połączone, wpływając na ciało wpływamy na umysł.
Zaburzenia emocjonalne, wahania nastroju, choroby psychiczne – medycyna chińska postrzega jako stany nierównowagi w organizmie, wywołujące przepływ określonych emocji lub zaburzenia wewnętrznego systemu Qi (energii procesów życiowych). Emocje można opanować równoważąc Qi w organizmie i w poszczególnych narządach, stosując naturalne holistyczne podejście.
Rozmaite emocje są elementem naszego życia, a umiejętność zażądania nimi pozwala zapobiegać nastrojom, które mogłyby nas przytłoczyć. Nie tylko radość, ale i lęk, strach, złość, niepokój, panika są naturalną częścią naszego życia. Przynoszą określone korzyści w naszym rozwoju. Emocje stają się przyczyną chorób tylko wtedy, gdy są bardzo intensywne lub trwają przez dłuższy czas. Na przykład nadmierny gniew wpływa na pracę Wątroby. Zaburza energię Qi Wątroby, a jego tłumienie i frustracja może prowadzić do stanów depresyjnych.
Wiele przykrych emocji można usunąć po przez zadbanie o ciało. Zmieniając dietę, stosując określone zioła, wprowadzając więcej ruchu i słońca do swojego życia – to wszystko sprzyja stabilizacji emocjonalnej.
Na zdrowie emocjonalne korzystnie wpływają takie działania, jak eliminacja niektórych produktów z diety, rzuceni palenia, alkoholu i innych używek, czy wprowadzenie nawyku jedzenia codziennych śniadań.
Wiele osób cierpi na przewlekły stres z powodu pracy, nauki czy lęków. Codzienne zabieganie zaburza regularność posiłków. Na przykład brak zjedzonego śniadania może całkowicie zaburzyć przepływ Qi, a tym samych równowagę emocjonalna na cały dzień. Gdy śniadanie zjadane jest późno, stres trwa krócej, ale może stać się codziennym nawykiem trudnym do wyplenienia. Z czasem bardzo negatywnie wpływa to na całą konstytucję organizmu.
Aby poradzić sobie ze stresem, należy skupić swoją uwagę na codziennych nawykach i przyzwyczajeniach. Nastrój zaczyna się od ciała fizycznego, a zmiana konstytucji od pożywienia. Pierwszym krokiem do polepszenia zdrowia jest dostarczenie wartościowego pożywienia. Trzeba jednak znać swoją konstytucję, by zmienić dietę we właściwym kierunku w celu poprawy jakości życia i uzyskaniu trwałego, dobrego zdrowia.
Terapeuci TMC w tym celu stosują dogłębną diagnozę z języka, pulsu i wywiad. To pomaga wybrać odpowiednią strategię. W drodze do zdrowia emocjonalnego wykorzystuje się poprawę zdrowia fizycznego.
Każdemu z narządów przypisane są różne emocje:
Serce – radość
Wątroba- gniew, złość, frustracja
Nerki – lęk, strach
Płuca – smutek, żal
Śledziona/Żołądek – nadmierne rozmyślanie
Bardzo często zaburzeniom emocjonalnym towarzyszą dolegliwości fizyczne, takie jak problemy ze snem, brak apetytu, zaparcia, bolesność mięśni ramion i karku, nieregularne menstruacje, palpitacje, uciska w klatce piersiowej i wiele innych. Co świadczy, że ciało fizyczne jest nierozerwalnie powiązane z emocjami.
Depresja może wystąpić pod wpływem:
– napięcia emocjonalnego (np. takie jak gniew, żal, smutek, poczucie winy, zamartwianie się – wszystkie te emocje powodują zastój Qi różnych narządów)
– przepracowania (zbyt długiego przeciążenia pracą bez odpowiedniego odpoczynku. Dochodzi wówczas do niedoborów w ciele. Jest to częsta przyczyna stanów depresyjnych u młodych ludzi)
– wrodzonych predyspozycji (podatność na depresję w pewnej mierze zależy od konstytucji. Depresji sprzyjają niedobory w systemie Nerek)
– błędów żywieniowych (błędy w diecie są wtórnym czynnikiem zaburzenia stanów emocjonalnych, ale mocno je nasilają w przypadku istniejący już napięć emocjonalnych. W pewnych przypadkach diety restrykcyjne, odchudzające, źle stosowany wegetarianizm, po przez wyniszczenie organizmu na skutek niedożywienia mogą wywołać depresję o podłożu niedoborowym)
Dlatego też, TMC po przez przywrócenie równowagi poszczególnych narządów pomagamy przywrócić równowagę emocjonalną.