Ciąża II

01.09.2019

Ciąża po 35 roku życia

Ciąża po 35 roku życia wymaga więcej uwagi i przygotowania, niż ma to miejsce u kobiety przed trzydziestką.

Po 35 r. ż. rozpoczyna się proces starzenia, spada wydolność układu pokarmowego. W konsekwencji następuje też spadek regeneracji organizm i zdolność do poczęcia dziecka.  Aby zwiększyć szanse na ciążę należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i wprowadzić w nim pozytywne zmiany.

Konstytucja organizmu czyli wrodzone predyspozycje, wiek oraz aktualny stan energetyczny organizmu to czynniki na, które uwagę kieruje dietetyka TMC. Z wiekiem zdolności regeneracji organizmu słabną. Obniża się jego stan energetyczny organizmu. Starając się o potomstwo po 35 roku życia, szczególnie ważna jest zmiana diety uwzględniająca wiek i kondycję organizmu.

Odżywianie a ciąża po 35 roku

Inaczej odżywiamy niemowlęta a, inaczej dzieci w okresie wzrostu. Odmiennym pożywieniem powinniśmy wspierać kobiety przygotowujące się do ciąży. Na dobre zdrowie kobiety i jej samopoczucie wpływa odpowiedni pokarm. Pożywienie dostosowanie do strefy klimatycznej w, której żyje oraz danej pory roku. Posiłki powinny uwzględniać zmiany temperatury otoczenia. Dlatego codzienna dieta musi ulegać zmianą wraz z porami roku. Latem można pozwolić siebie na nieco chłodniejsze pokarmy. Zimą w codziennej diecie powinna dominować wyższa termika pożywienia.

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta składa się z odpowiednio zbilansowanych produktów. Czyli powoli uwalnianych węglowodanów, świeżych warzyw i owoców. Nie możne w niej zabraknąć pokarmów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, i białka  oraz wody.

Rzeczy, które pomogą zwiększyć Twoją płodność

Zwróć uwagę na codzienną dietę. Aby zmaksymalizować szanse na potomstwo odżywiaj się zdrowo i właściwie komponuj posiłki

Przyjmuj kwas foliowy. Każda kobieta starająca się o dziecko powinna codziennie zażywać kwas foliowy. Zmniejsza on ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka.

Nie pal. Palenie sprzyja niepłodności i wczesnej menopauzie. Zmniejsza również skuteczność terapii niepłodności.

Nie pij alkoholu. Starając się o dziecko całkowicie odstaw alkohol, gdyż powoduje on wady rozwojowe u dzieci

Kontroluj swoją wagę. Jeśli masz niedowagę lub nadwagę Twoje szanse na poczęcie się zmniejszają. Korektę wagi powinnaś przeprowadzić zanim zaczniesz starania o dziecko.

Bądź aktywna. Umiarkowany wysiłek fizyczny zwiększa wydolność organizmu. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Zwiększa również produkcję endorfin wprowadzając Cię w dobry nastrój.

Dbaj o relaks. Wciąż przybywa dowodów naukowych na to, że stres zmniejsza szanse poczęcia. Korzystaj z technik relaksacyjnych. Wpływa on negatywnie na zdrowie psychiczne kobiety. A także zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dbaj o dobry sen. Potrzebujesz minimum 8 godzin nieprzerwanego snu, by Twój organizm mógł się zregenerować ( więcej o śnie TUTAJ )

Sprawdzaj leki. Jeśli przyjmujesz leki poinformuj lekarza, że starasz się o dziecko, by dobrał odpowiedni lek. Niektóre leki mogą zmniejszać szanse na poczęcie.

Dbaj o zdrowy układ pokarmowy. Stanowi on centrum odżywiania organizmu. Musi być utrzymywany w jak najlepszej kondycji. Metabolizuje on składniki odżywcze i dostarcza je do wszystkich narządów, w tym również do układu rozrodczego.

Zdrowe odżywianie podczas starań o dziecko

Zdrowa matka to zdrowe dziecko. Planuj swoją dietę tak, aby zawierała produkty odżywiające organizm i wspierające płodność:

Warzywa i owoce:

Według TMC większość warzyw i owoców ma termikę chłodną. Dlatego surowe owoce i warzywa spożywaj w umiarkowanych ilościach. Unikaj kwaśnych, zimnych owoców takich jak cytrusy. W miesiącach zimowych spożywaj warzywa i owoce na ciepło. Zapobiegnie to wprowadzeniu nadmiernego zimna do organizmu. Korzystaj z sezonowych warzyw kupowanych lokalnie, by były jak najświeższe.

Tłuszcze

Tłuszcze to ważny składnik diety niezbędny do transportu witamin A, D,E,K. Istotną rolę w wytwarzaniu hormonów stanowią kwasy Omega 3. Dobrym źródłem tych kwasów są ryby zimnolubne:

  • Sardynki, śledź i łosoś, a także tuńczyk.
  • Produktem roślinnym zawierający kwasy Omega 3 jest olej lniany.
  • Do tłuszczów zalecanych dla kobiet należą też: avocado, orzechy( włoskie, piniowe i migdały oraz ziarna sezamu i słonecznika)
  • Oleje tłoczone na zimno: oliwa z oliwek, olej z wiesiołka, a także olej z kozieradki i olej lniany

Białko

Jest budulcem mięśni i skóry. Uczestniczy w wytwarzaniu wyspecjalizowanych aminokwasów i naprawie komórek organizmu. Dzienne zapotrzebowanie na białko przez kobietę wynosi około 70-100 gramów. Kobiety starające się o dziecko oraz ciężarne potrzebują nieco więcej białka w diecie. Ich zapotrzebowanie to około 140-200 gramów. Jest ono niezbędne do przygotowanie macicy i rozwoju łożyska. Rosnące dziecko w łonie matki również zwiększa zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.

Dobre źródła białka:

  • Mięso: ryby, ekologiczny drób oraz dzik i zając
  • Nabiał: jajka
  • Orzechy: włoskie, sezam
  • Warzywa strączkowe: ciecierzyca, czarna i biała fasola, a także bób

Woda

Woda Stanowi podstawowy składnik odżywczy. Ilość wypijanej wody zależy od konstytucji, stylu życia i potrzeb organizmu. Zbyt duże ilości wypijanej wody mogą prowadzić do obniżenia poziomu sodu we krwi. Zbyt małe prowadzą do odwodnienia. Ile należy pić wody ? Każdy powinien dostosować ilość indywidualnie. Jeśli zaobserwujesz, że Twój mocz przybiera intensywnie żółty i ciemny kolor,to znak, że powinnaś pić więcej. Mocz powinien mieć kolor słomkowy, być przejrzysty i bezwonny.

Uważam, że powinnaś pić tyle na ile masz ochotę plus jeszcze odrobinę więcej. Na przykład jeśli w ciągu dnia wypijasz cztery szklanki wody dodaj do tego jeszcze jedną szklankę.

Witaminy i Minerały

Powinnaś zadbać również o odpowiednią podaż witamin i minerałów w diecie. Ponieważ jestem zwolenniczką pozyskiwania ich z naturalnych źródeł, przedstawiam krótką listę gdzie je znaleźć.

Żelazo

Zwiększa objętość krwi i zapobiega anemii. Wspomaga organizm w walce z infekcjami. Jest niezbędne do metabolizmu witaminy B. Ze względu na co miesięczne krwawienie, kobiety bardziej niż mężczyźni są narażone na niedobór tego pierwiastka. Niski poziom żelaza wywołuje uczucie zmęczenia, co może przyczyniać się do zaniku owulacji.

Źródła żelaza:

  • Wątróbka, wołowina, wieprzowina, drób
  • Warzywa ciemnozielone, pokrzywa
  • Produkty pełnoziarniste – chleb i makaron pełnoziarnisty, płatki owsiane, brązowy ryż
  • Rybi i owoce morza
  • Rośliny strączkowe np. fasola
  • Suszone owoce – rodzynki, morele, orzechy

Wapń

Wapń wpływa na prawidłową budowę kości, paznokci, zębów i prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni. Niezbędny jest dla panwiowego rozwoju dziecka. Wapń odgrywa kluczowa rolę w budowaniu zdrowych kości u matki jak i u płodu. Wspomaga krzepniecie się krwi i kurczenie się mięśni. Reguluje działanie hormonów i ciśnienie krwi.

Źródła:

  • Nabiał – dobre mleko, sery, jogurt
  • Ciemnozielone warzywa liściaste
  • Mięso i ryby w umiarkowanych ilościach (bulion z drobiu ekologicznego lub dzikiej ryby)

Witamina C

Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Uczestniczy we wzroście organizmu i rozwoju kości. Stanowi przeciwutleniacz. Odgrywa ważna rolę w przyswajaniu żelaza oraz metabolizmie aminokwasów.

Źródło Witaminy C:

Świeże owoce i warzywa, szczególnie warzywa liściaste, brokuły, brukselka, owoce dzikiej róży

Są to podstawowe, niezbędne produkty, które powinny znaleźć się w Twojej diecie. Dodatkowo zalecane jest rozrzedzanie diety o minerały i mikroelementy.

Jeśli po kilku miesiącach stosowania zdrowego odżywiania i stylu życia, odbywasz regularne stosunki a, nadal brak efektu poczęcia – skorzystaj z pomocy specjalisty. Terapia Wspierania Płodności może być drogą do poprawy zdrowia. Być może Twój organizm potrzebuje większego wsparcia ziołami oraz indywidualnie dobraną dietą, masażem i akupunkturą. Istotne znaczenie ma Twój wiek. Jeśli skończyłaś już 35 lat, nie zwlekaj z decyzją zajścia w ciążę. W okresie miedzy 35 a 40 rokiem życia masz jeszcze spore szanse na posiadanie dziecka. Z wiekiem płodność spada. I o ile u pań 40+ możliwe jest zajście w ciążę, to współczynnik jej donoszenia bardzo mocno się obniża. Obecnie bardzo dużym problemem są nawracające poronienia u kobiet, nawet tych młodszych. 

Tradycyjna Medycyna Chińska

Tradycyjna Medycyna Chińska diagnozuje nadmiary i niedobory organizmu blokujące poczęcie. Możesz skorzystać z niej gdy:

  • nie ma przeszkód natury mechanicznej w organizmie a lekarz stwierdził u Ciebie np.: niepłodność idiopatyczną,
  • masz przedwczesne wygaszanie jajników
  • nawracające poronienia,
  • planujesz medyczne zabiegi rozrodu jak IVF czy inseminacje,

Terapia Wspierania Płodności TMC może okazać się skutecznym narzędziem w zajściu w ciążę. Pomoże przygotować Twój organizm do zabiegu, wzmacniając go. Dobrze przygotowany organizm do ciąży wytwarza zdrowe komórki jajnikowe, pomaga w zagnieżdżeniu się i utrzymaniu ciąży. W Chinach pary planujące ciąże przygotowują się do niej od kilku miesięcy do 2 lat, by usunąć nadmiary lub uzupełnić niedobory organizmu. Często dolegliwości, które towarzyszą Ci przed zajściem w ciążę, nasilają się po porodzie. Warto wzmocnić swój organizm, by szybko wrócić do dobrej kondycji po porodzie.

Więcej o przygotowaniu do ciąży Co wpływa na płodność? Ciąża po 30 | TerapieWschodu.pl

Ciąża II