Menstuacja - Kopia

26.09.2019

Menstruacja a Płodność

Medycyna Wschodu dużą wagę przywiązuje do kobiecej menstruacji. Przy pomocy objawów jakie towarzyszą kobiecie w czasie okresu, można ustalić wzorce patologii kobiecej płodności.

Jak przebiega prawidłowa menstruacja?

Miesiączka uważana jest za naturalny proces fizjologiczny, który pokazuje kondycję całego organizmu kobiety i równowagę jej hormonów.

Gdy hormony są zrównoważone, menstruacja nie jest ani za skąpa ani za obfita.

Prawidłowy cykl powinien trwać około 28 dni z krwawieniem 3-5 dni.

Krew powinna być umiarkowanie czerwona, a jej ilość średnia.

W trakcie trwania cyku, ani przed nim, kobieta nie powinna odczuwać złego samopoczucia, bolesnych skurczów podbrzusza czy bólu piersi.

Jeśli cykl jest zrównoważony wskazuje to na dobrą kondycję zdrowia. Jeśli kobieta stosuje pigułki antykoncepcyjne lub inną formę syntetycznych hormonów, maskują one prawdziwy stan jej zdrowia.

Objawy nieprawidłowego cyklu menstruacyjnego

  • Ilość krwi menstruacyjnej:

Skąpe krwawienia menstruacyjne lub zbyt obfite

  • Kolor krwi menstruacyjnej:

Od jasno czerwonego, przez czerwony, purpurowy do brązowego oraz krwi ze skrzepami

  • Nieregularne menstruacje:

Przedwczesne lub opóźnione menstruacje, zanik menstruacji

  • Rodzaje bólu związanego z menstruacją:

Ból przed menstruacją w dole brzucha

Odczucie bólu w trakcie menstruacji

Ból po menstruacji

Silny, kłujący ból

Silne skurcze, ustępujące pod wpływem ciepła

Umiarkowany ból

Ciągnący, niezbyt silny ból w podbrzuszu

odczucie bólu i ciężkości w podbrzuszu

Ból podczas owulacji

  • Napięcie w piersiach:

Silne rozpieranie w piersiach, rozdrażnienie

Lekkie odczucie rozpierania, smutek

Obrzmiałe i bolesne piersi

  • Syndrom napięcia przed menstruacyjnego:

Rozdrażnienie, depresja, niecierpliwość

Zmienne nastroje, skłonność do wybuchów gniewu lub płaczu

Płaczliwość, szlochanie, lekkie rozdrażnienie

Zaparcie z suchym stolcem lub luźne stolce

Obrzęki ciała

Czynniki powodujące rozregulowanie systemu hormonalnego i objawy PMS:

  • Siedzący tryb życia lub nadmierny wysiłek
  • Nieregularne, przypadkowe i niewłaściwie skomponowane posiłki
  • Stres

U podstaw nieregularnych cykli leżą nieprawidłowości hormonalne. Mogą one być spowodowane przez różne czynniki, w tym nadwagę lub niedowagę. Czasami przyrost wagi może być przyczyną zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Przy niskiej masie ciała( często ma to miejsce u wegetarianek i weganek) cykle staja się skąpe lub całkowicie zanikają. Powody są dwa. Pierwszy, że kobieta z niedowagą zbyt mało je, drugi za dużo ćwiczy (nadmiar ćwiczeń fizycznych TUTAJ) lub prowadzi wyczerpujący styl życia. W obecnych czasach kreowany jest wizerunek szczupłej kobiecej sylwetki. Ma to duży wpływ na osoby, które często stosują zbyt restrykcyjne diety, by osiągnąć ideał ciała. Gdy menstruacja robi się skąpa lub co jakiś czas zanika, jest to sygnał, że w organizmowi brakuje odpowiedniego pożywienia lub jest on przeciążony pracą lub aktywnością fizyczną. Okres zanika, gdyż organizm przekierowuje swoje działania na podtrzymanie funkcji życiowych, wyłączając prokreację.

Inne czynniki takie jak choroba, stres, podróże mogą wpływać na zmianę rytmu hormonów i powodować nieregularność cykli. Jeśli choroba, stres czy podróż mija, cykl powinien wrócić do swojego normalnego rytmu. Jeśli stres jest długotrwały, wysoki poziom hormonów stresu zaburza równowagę hormonów płciowych.  

Co zrobić by poprawić cykl menstruacyjny?

Zadbaj o Trzy Filary Zdrowia:

  • Zróżnicowaną dietę
  • Zdrowy styl życia
  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem

Według medycyny wschodu menstruacja kobiety stanowi ważny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia. Nieżalenie od tego, czy kobieta stara się o ciążę, czy pragnie się usunąć towarzyszące jej dolegliwości, cykle są zawsze śledzone.

Gdy następuje poprawa zdrowia, cykle i miesiączki mogą się zmieniać, a objawy związane z PMS, migreny lub złe samopoczucie ustępują. Tradycyjna Medycyna Chińska wskazuje na ścisły związek wszystkich organów. Dlatego holistyczna praca nad objawami poprawia płodność.

Medycyna wschodu może pomóc na wiele sposobów, po przez wspomaganie prawidłowej menstruacji u kobiet, które borykają się z brakiem miesiączki, czy z zespołem publicystycznych jajników. Zabiegi mogą zmniejszyć skurcze menstruacyjne i napięcie przedmiesiączkowe, przywracając lepsze funkcjonowanie jajników.

Poprawa zdrowia przed zajściem w ciążę może zapobiegać problemom zdrowotnym w czasie ciąży lub po porodzie.

Gdy kobieta ma kłopoty ze swoim cyklem menstruacyjnym Medycyna Wschodu szuka problemu w jej stylu życia i diecie. Stosuje dietę, zioła, akupunkturę i masaże w celu przywrócenia prawidłowego rytmu. Przywracając prawidłowy rytm menstruacyjny, poprawiamy przepływ energii, krwi i limfy w obszarze rozrodczym. Bez względu na wiek kobiety, Wschodnia Medycyna radzi, by przyszła mama poświęciła trochę czasu na odzyskanie lub zbudowanie siły i zdrowia, zanim zajdzie w ciążę. Rozwiązanie problemów takich jak otyłość czy niedowaga zwiększa szanse na poczęcie.

Menstuacja - Kopia