pexels-oleksandr-pidvalnyi-1007780

07.11.2022

Jesienna Depresja

W sezonie jesienno – zimowym wiele osób skarży się na obniżony nastrój lub nasilające się stany depresyjne.

Jedną z przyczyn jesiennej depresji jest spadek temperatury w przyrodzie. Powoduje on obniżenie metabolizmu ciała, czego skutkiem jest ograniczenie niektórych funkcji organizmu. Następuje spowolnianie cyrkulacji krwi, a dostawa energii do mózgu i układów nerwowych staje się wolniejsza.

Łatwo wtedy pojawiają się emocje wywoływane przez czynniki zewnętrzne takie jak zimno i wilgoć.

Osoby palące i nadużywające alkoholu mają w sobie bardzo dużo wilgoci, która blokuje kanały przepływu energii w ciele. To prowadzi do stagnacji Qi. Stłumiona energia zaczyna dawać efekty na poziomie fizycznym i emocjonalnym.

Nasila się spadek apetytu lub powstaje wzmożony apetyt na słodycze, spada libido, obniża się  koncentracja, nasila senność, brak sił, osłabienie. Kończyny stają się zimne, pojawia się lekka zadyszka. Dają znać o sobie emocje takie jak odczucie smutku, niepokoju, przygnębienie, depresja oraz skłonności samobójcze.

Osoby podatne na sezonowe depresje wymagają wzmożonej uwagi i troski w okresie zimy, gdyż wówczas objawy mogą się nasilać.

Tradycyjna Medycyna Chińska( TMC) zwraca szczególna uwagę na powiązania pór roku z funkcjonowaniem narządów w ciele. Jesienna pogoda robi się bardziej sucha i zakłóca prawidłowe funkcjonowanie układu Płuc. Jeśli suchość obejmie ten organ, płuca łatwo może ulec chorobie.

Według TMC emocją Płuc jest smutek. Osłabione płuca mogą spowodować wybuch smutku, płaczu, emocjonalną huśtawkę czy poirytowanie w sytuacjach codziennego nasilonego stresu.

Płuca powiązane są z innymi organami wewnętrznymi w ciele między innymi z wątrobą. Gdy pojawi się brak harmonii między płucami a wątrobą zaburza to prawidłowy przepływ energii miedzy tymi narządami.

Taki stan zakłóca metabolizm płynów w ciele, co przejawia się odczuciem kuli w gardle i brakiem możliwości pozbycia się flegmy z tego obszaru. Mogą pojawić się bóle głowy, suchość w ustach czy czerwona twarz lub oczy. Może wystąpić bolesność karku i ramion oraz nieregularne wypróżnianie.

Na poziomie emocjonalnym niedobór płuc manifestuje się zmiennością nastrojów, wybuchami gniewu na przemian z płaczliwością, pobudzeniem, zamartwianiem się, napięciem wewnętrzne, frustracją czy depresją.

Zimą temperatura na zewnątrz znacznie spada, co powoduje że okres zimowy sprzyja powstawaniu większej ilości chorób. Zimno spowalnia procesy w ciele i ogranicza ruch energii systemu Nerek. Ponieważ emocją należącą do nerek jest lęk, inwazja zimna nasila stany lękowe w tym okresie.

Na poziomie ciała mogą pojawić się bóle dolnej części pleców, większe odczucie zimna w ciele, spadek libido, wyczerpanie, częste oddawanie moczu.

Na poziomie emocjonalny pojawia się depresja, lęki, obawy, niechęć do dziania, brak siły woli, determinacji czy niechęć do wychodzenia z domu.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z sezonowymi zaburzeniami emocjonalnymi jest zadbanie o swoją energię Yang w ciele, gdyż jest to okres w którym ona maleje.

Gdy odczuwasz zmienność nastrojów, smutek, żal, opuszczenie, płaczliwość zadbaj o swoją codzienność:

Utrzymuj odpowiedną ciepłotę ciała (po przez odpowiednią odzież i systematyczne spożywanie ciepłych posiłków)

Wykonuj ćwiczenia fizyczne, by pobudzić Qi

Stosuj masaże, by poprawić przepływ energii

Korzystaj z zabiegów akupunktury

Relaksuj się, słucha muzyki

Zapal światło, zapal świece, by mieć przyjemny nastrój

Rób to co sprawia Ci przyjemność

Korzystaj z porad terapeutów medycyny chińskiej – pomogą dobrać dietę z odpowiednimi ziołami, by regenerować narządy w ciele. Medycyna chińska dysponuje ogromnym zasobem receptur ziołowych doskonale regulujących pracę narządów.

Dbając o ciało wpływasz na swoje samopoczucie i emocje. Regulując przepływ energii między narządami, regulujesz swoje emocje, przywracając im równowagę.

Zioła kulinarne, które możesz stosować w jesiennej depresji:

Shan Zha (owoce głogu) – ma smak kwaśny i termikę lekko ogrzewającą, działa na wątrobę. Rozprasza nagromadzenia i pomaga trawić białko zwierzęce, dzięki temu zapobiega powstawaniu wilgoci w ciele

Sporządzamy napar z 5g głogu lub dodajemy do potrawy mięsnej

Stosowana : Przy zimnej i wilgotnej konstytucji ciała

Chen Pi (skórka mandarynki) – dział na płuca, żołądek i śledzionę. Osusza i przekształca wilgotny śluz z płuc, usuwa wilgoć i zapobiega zastojowi Qi (energii) Jest ciepła, ostra i aromatyczna.

Sporządzamy napar z 5g i 3g róży chińskiej ( Mei Gua Hua – pobudza krążenie Qi)

Stosowana: Przy wilgotnej konstytucji

Wywar stosowany przy zimnej i słabej konstytucji:

10g laski cynamonu

Kawałek świeżego imbiru

4 g lukrecji ( nie stosować przy nadciśnieniu)

12 owoców Da Zao ( owoc głożyny)

Zalej wszystko ½ litra wody. Gotuj 30 min. Wypij w 2 porcjach w ciągu dnia

pexels-oleksandr-pidvalnyi-1007780