Kobieta -płodność

30.10.2019

Jak emocje wpływają na Twoją płodność

Podejście Medycyny Wschodu koncentruje się na poprawie funkcji zdrowia całego organizmu oraz narządów rozrodczych. Jednak, aby kobieta mogła zajść w ciążę istnieje wiele czynników w jej ciele, które muszą być zrównoważone. Poza dietą i zdrowym trybem życia, ważny element zdrowia stanowią emocje. Aby osiągnąć optimum zdrowia i optimum płodności niezbędny jest wyrównany stan emocjonalny. Zrównoważony organizm matki sprzyja ukształtowaniu zrównoważonego organizmu dziecka. Tradycyjna Medycyna Chińska (TMC) naucza, iż stan emocjonalno – mentalny kobiety jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących zajście w ciążę. Dlatego też w czasie terapii wspierania płodności kładę nacisk na wiarę w potencjał własnego ciała. Jeśli brakuje Ci wiary w potencjał Twojego ciała i płodność, trudno będzie Ci zajść w ciążę.

Gdy Twoje myśli są przepełnione radością i optymizmem, pozytywna energia dociera do wszystkich komórek cała i warunkuje ich rozwój. Organizm uwalniając hormony szczęścia aktywuje lepszą pracę wszystkich narządów. Gdy umysł uwikłany jest w sidła strachu i niepewności przesyłasz obciążone emocje również do stref odpowiedzialnych za poczęcie. Z punktu widzenie Medycyny Wschodu pasja, radość i optymizm wzmacniają funkcje macicy. Natomiast strach, smutek i niepokój mocno ją osłabiają.  Dlatego potrzebna jest równowaga emocjonalna, która wpływa na jakości życia a spokój na równowagę hormonów.

Gdy egzystujesz w ciągłym stresie tydzień, miesiąc lub kilka miesięcy, żyjesz jak by na kredyt zużywając pokłady zapasów zdrowia. Im dłuższy stres tym bardziej wyczerpuje rezerwy Twojej energii życiowej. Nadmiar hormonów stresu przewyższa odżywczy wpływ hormonów płciowych prowadząc do niedoborów w tkankach Twojego organizmu.

Jak stres wpływa na Twoje hormony płciowe?

Gdy ciągle jesteś zestresowana, ciało uwalnia hormony stresu. Sprawia to że, jesteś nadmiernie czujna i pobudzona. Twój układ nerwowy staje się nadwrażliwy.

Długotrwałe działanie hormonów stresu na ciało zaburza równowagę hormonalną. Zawsze, gdy się stresujesz wzrasta poziom adrenaliny i jej kuzyna kortyzolu. Adrenalina szybko opada, jednak kortyzol który rośnie w raz z nią pozostaje w ciele na dłużej. Nadmiar kortyzolu jest jednym z czynników depresji, przybierania na wadze, osteoporozy i problemów z układem krążenia, a kobieta odczuwa nadmierne ożywienie, presję otoczenia oraz poczucie uwięzienie w życiu w jakim nie chciałby być. Przy długotrwałym stresie proces ten wyczerpuje nadnercza, a kobieta czuje się przemęczona, obolała, podatna na infekcje, wirusy i alergie. Nadmierna produkcje hormonów stresu zaburza równowagę hormonów płciowych, prowadząc do niedoboru progesteronu i estrogenu – hormonów niezbędnych do zajścia w ciążę i utrzymania jej. Przepływ energii się zimniejsza, powodując zastoje i spadek energii witalnej. Ciało zawsze będzie buforować nadmiar stresu ponieważ zawsze dąży do równowagi i zdrowia.

Co zaburza równowagę hormonów płciowych:

  • Życie w ciągłym stresie
  • Brak dobrego snu i praca w systemie zmianowym – narządy wewnętrzne nie mogą się dostatecznie dobrze regenerować
  • Złe odżywianie
  • Imprezowy tryb życia z nadmierną ilością substancji pobudzających oraz kontaktów intymnych, zużywających Esencję Nerek.

Co możesz zrobić by zadbać o swoje hormony?

Poszukaj form relaksacji odpowiednich dla Ciebe

Praktyki Wschodu takie jak joga, Qi Kung, Tai Chi, rytuały tybetańskie, pomagają przywracać spokój ducha i lepszy przepływ Qi (energii) w organizmie po przez ruch i ćwiczenia oddechowe.

Medytacja i modlitwa wprowadzają do ciała wyciszenie i skupienie

Wschodnie masaże poprawiają przepływ krwi, limfy i Qi, wprowadzając równowagę, jednocześnie relaksują umysł i wyciszają go.

Skorzystaj z pomocy terapeuty, który pomoże Ci w walce ze stresem poprzez łagodne formy pracy z umysłem, takie jak wizualizacje i pozytywne myślenie. Pozytywne myślenie i tworzenie w wyobraźni pozytywnego obrazu samej siebie sprzyja poprawie zdrowia i poprawie płodności.

I najważniejsze – pozwól sobie na stanie się matką, czyli zaakceptuj to w jakim punkcie się znajdujesz, zachowując spokój w obliczu tego, że jeszcze nią nie jesteś. Praca z umyłem pozwoli opanować strach, gniew, żal i smutek, które towarzyszą Ci w drodze do poczęcia.

Kobieta -płodność